МПЦ-ОА - Тетовско Гостиварска Епархија »

 • 3 седмица по Педесетница

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  25.06.2023 Во Трета недела по Педесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со протоереј-ставрофор Марјанчо Мадевски, протоереј Александар Јанкоски и ѓакон Славче Ѓорѓески богослужеше света Литургија во Соборниот храм Пресвета Богородица-Гостивар. На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Во својата проповед митрополитот г.Јосиф говорејќи за светата тајна брак меѓу другото истакна:Господ Исус Христос ги потсетува Евреите дека во почетокот Бог ги создаде машко и женско за двајцата да бидат заедно и едно. Тоа е природно, мажот и жената, машкото и женското да ги остават своите родители во свое време, да се прилепат еден кон друг и двајцата да бидат едно.Самиот Господ Исус Хрис­тос, со Своето присуство на свадбата во Кана Галилејска, го благословил бракот, па со тоа и оваа форма на човечкиот жи­вот ја соединил со Своето Тело – Црквата.Светата Тајна брак ја издигнува врската меѓу мажот и жената над телесното, над блудот. Никој да не се сомнева во тоа дека после денот на раѓањето и ...

  Comments: 0   View more...

 • СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОН...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОНОТ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОНОТ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ     ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манас...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  26.06.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир го прими проф.д-р Бранислав Светозаревиќ  познат историчар и архивист. Во оваа прилика ценетиот гостин му поклони на митрополитот вредена литература со важни историски податоци за Лешочкиот ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на храмовите во изградба

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  На 30.06.2023 година, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф заедно со ктиторите и црковните одбори ги посети храмовите во изградба Преображение н. Циглана-Гостивар, Св. Климент Охридски с. Пожаране-Гостивар и храмот Успение на Пресвета Богородица с. Леуново -Маврово, даде благослов за понатамошните архитектонско-градежни и урбанистички фази коишто се неопходни за продолжување на изградба на овие велелепни ...

  Comments: 0   View more...

 • Четвртата недела по Педесетница  во Соборниот храм „св. Кири...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  02.07.2023 Четвртата недела по Педесетница  во Соборниот храм „св. Кирил и Методиј“ - Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на протоереј Предраг Исаевски,протоереј Александар Стојановски,ереј Велјанчо Огненовски и ѓакон Илија Деспотовски. На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот г. Јосиф се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа на која меѓу другото истакна: Во денешното евангелско четиво слушнавме од читањето од ѓаконот како Господ Исус Христос го излекувал слугата на римскиот стотник, односно капетан. Овој благороден капетан Го молел Господа Христа да го излекува неговиот слуга којшто бил на смртна постела. Господ Христос му одговорил: „Ќе дојдам и ќе го излекувам" (Мт. 8, 7). Тогаш, капетанот паднал пред нозете Христови и Му рекол: „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; но кажи само збор и слугата ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба во храмот св. Злата Мегленска - Загреб

  Posted 2023-05-28 19:25:52 by: Сард

  20.05.2023 Вечерна богослужба во храмот св. Злата Мегленска - Загреб ,предводена од Неговото блаженство Архиепископот охридски и макдонски г.г. Стефан во сослужение со митрополитите Европски г. Пимен, Тетовско-гостиварски г. Јосиф и парохискиот свештеник во Република Хрватска  протојереј-ставрофор Кирко Велински, протоереј-ставрофор Марјанчо Мадевски,Игумен Гаврил Игумен Агатон,ереј Дејан Белчовски.По вечерната богослужба се доделија одликувања на хрватскиот државен и црковен врв во знак на благодарност за допринесите кон македонската заедница во Загреб и помошта во изградабата на црквата.На вечерната богослужба присуствуваше и премиерот на Р.Хрватска г.Андреј Пленковиќ,и директорот на македонската комисија за верски прашана (КОВРЗГ) г.Даријан Сотировски.Повеќе на сајтот на Европската ...

  Comments: 0   View more...

 • Oсветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св.Злата Мегл...

  Posted 2023-05-28 19:25:52 by: Сард

  21.05.2023   Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г. Порфириј, надлежниот епархиски архиереј на Европската епархија г. Пимен, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, епископот г. Јован-Парачко-славонски, и епископт г. Кирил новоименуваниот  администратор загребачко-љубљјански изврши осветување на новоизградената црква на МПЦ-ОА  св. Злата Мегленска во Загреб, Р. Хрватска. Повеќе на сајтот на Европска ...

  Comments: 0   View more...

 • Mолебен на гробот на Св. Кирил

  Posted 2023-05-28 19:25:52 by: Сард

  На 24. 05. 2023 година кога го одбележуваме празникот на Сесловенските просветители и рамноапостоли Св. Кирил и Методиј во базиликата „Сан Клементе“ во Рим се одржа молебен на гробот на Св. Кирил. Молебенот го отслужи Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на Митрополитот Тетовско- гостиварски г. Јосиф. - На молебенот присуствуваше и висока македонска државна делегација предводена од претседателот на Собранието на Република Македонија, г-дин Талат Џафери, директорот на Комисијата за верски прашања (КОВРЗГ) г-дин Даријан Сотировски, амбасадорот на РМ во Ватикан г-ѓа Марија Ефремова,пратеници од Македонското собрание. - Овој празник веќе долги години традиционално се одбележува во Рим со присуство на македонска црковно-државна делегација во рамки на манифестацијата ,,Македонија во чест на св. Кирил” востановена уште во далечната 1969 година. - Во рамките на активностите поврзани со одбележувањето на денот на Сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, државно-црковната делегација присуствуваше и на аудиенција кај ...

  Comments: 0   View more...

 • Започна конзервација и санација на фрескоживописот во манаст...

  Posted 2023-05-28 19:25:52 by: Сард

  26.05.2023 НУ Конзерваторски центар - Скопје започна со конзервација и санација на фрескоживописот во манастирската црква Успение на Богородица во Лешочкиот манастир од 14 ...

  Comments: 0   View more...

 • 10 години КУД "Кирил Пејчиновиќ"-Теарце

  Posted 2023-05-28 19:25:52 by: Сард

  27.05.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф присуствуваше на 10 годишниот јубилеј на КУД "Кирил Пејчиновиќ"-Теарце. На овој важен јубилеј присуствуваа и играорни групи од: Р. Хрватска КУД "Бранко Радичевиќ", Р. Србија КУД "Жарковац" и КУД "Врелац", како и ансамбл "Сербез" при АФ "Гоце Делчев" од ...

  Comments: 0   View more...

 • Втор ден Велигден

  Posted 2023-04-22 17:37:02 by: Сард

  17.04.2023 Воскресение - Втор ден Велигден, во храмот св.Димитриј - Гостивар света литургија богослужеше митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на свештеници од гостиварското намесништво. Верниот народ се причести со светите тајни. ХРИСТОС ...

  Comments: 0   View more...

 • ВЕЛИКА САБОТА  во храмот на Светиот Христов гроб во Ерусалим

  Posted 2023-04-22 17:37:02 by: Сард

  На ден 15. 04. 2023 година, на ВЕЛИКА САБОТА  во храмот на Светиот Христов гроб во Ерусалим повторно се појави Благодатниот оган, едно од чудата во Православието што секоја година се случува на Велика Сабота пред празникот над сите празници Воскресението Христово – Велигден. Оваа година за прв пат на настанот на слегувањето на Благодатниот оган, односно на молитвениот чин присуствуваше наша црковно-државна делегација.  По благослов и со одлука на САС на МПЦ-ОА прв архиереј пратеник од нашата МПЦ-ОА кој оваа година го зема Благодатниот оган од Ерусалимскиот храм, беше Неговото високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф ,придружуван од архимандритите Анатолиј и Кирил од Бигорскиот манастир, а државната делегација ја предводеа Министерот за внатрешни работи г-дин Оливер Спасовски, Министерката за култура Бисера Костадиновска и директорот на КОВРЗГ г-дин Даријан Сотировски. Благодатниот оган од Ерусалим  пристигна во Р. Македонија на  меѓународниот аеродром во Скопје и беше преземен од свештени лица  и пренесен низ ...

  Comments: 0   View more...

 • ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ

  Posted 2023-04-22 17:37:02 by: Сард

  16.04.2023 Во предвечерието на најголемиот Христијански празник – Воскресение Христово, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Tетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, по трикратниот опход околу храмот, служeше Света Златоустова литургија. Mногубројниот народ се причести со Светите Христови Тајни. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ...

  Comments: 0   View more...

 • Средба со матурантите од богословијата „Св. Арсениј“ во Срем...

  Posted 2023-04-22 17:37:02 by: Сард

  На ден 20.04.2023 година, со благослов на Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во Лешочкиот манастир, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф ги прими протојереј ставрофор Јован Милановиќ - Ректор на богословското училиште „Св. Арсениј", Сремски Карловац, Република Србија и дванаесетмината ученици матуранти. Со историјата на Лешочкиот  манастир ги запозна протоејреј Жарко Мицковски, поранешен професор во Македонската православна богословија - „Св. Климент Охридски“. Ценетите гости ги прими надележниот владика г. Јосиф и приреди трпеза на љубовта. Богословијата „Св. Арсениј“ во Сремски Карловац претставува една од најстарите и најважни просветни установи во Р. Србија. Оваа богословија е една од седумте богословски училишта кои ги има Српската православна црква. Првата српска богословија ја основал Митрополитот Карловачки Стефан во 1794 ...

  Comments: 0   View more...

 • Источен Петок - Балаклија

  Posted 2023-04-22 17:37:02 by: Сард

  На ден 21.04.2023, кога Светата Црква го чествува празникот  Источен Петок - Балаклија, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на свештеници од Тетовското архиерејско намесништво во храмот "Пресвета Богородица" во Тетово отслужи Света божествена Литургија. На Литургијата, верниот народ се причести со светите тајни. По Литургијата, спред традицијата беше извршен Мал водосвет.Во својата беседа митрополитот г.Јосиф меѓудругото нагласи:  Наоѓајќи се во пасхалната радост предизвикана во нас од настанот над сите настани – Светлото Христовото воскресение и чуствувајќи ја невечерната светлина Христова, во овој Светол Петок од оваа Светла недела сме собрани да го прославиме споменот на обновувањето на храмот посветен на Пресвета Богородица, кој се наоѓа над чудотворниот извор во некогашен Цариград, а денешен Истанбул, каде што до ден денес постои овој храм и изворот во него од чија што вода многумина примаат исцеленија и чудесно се просветлуваат по милоста Господова. Овој настан низ вековите е преточен во денешниот празник ...

  Comments: 0   View more...

 • Cветиот маченик Трифун

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 14.02.2023 година, на денот кога го празнуваме споменот на светиот маченик Трифун, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на повеќе свештенослужители, го изврши чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и манастирското лозјето. Во својата беседа Митрополитот г. Јосиф меѓу другото истакна: ,,Светата Православна црква, секојдневно прославува по некој Божји угодник. Денес го прославува светиот маченик Трифун. Прославувајќи го денеска овој Божји маченик, нашата света Црква и вера нè поучува и од нас бара да се угледаме на силната и непоколеблива вера, како кај апостолите, така и кај овој Божји маченик. Од нас, ниту Црквата, ниту Господ Христос бара и очекува да бидеме маченици. Тоа не се бара бидејќи никој не нè прогонува и немаме потреба од такви подвизи. Но, не треба да заборавиме дека непријателот на човечката душа постојано нè искушува со разни соблазни и интриги за да нè оддалечи од Бога, од Црквата, од правдата, од вистината, од љубовта, и од сè она што нè води кон зададената цел. А тоа е, спасението на ...

  Comments: 0   View more...

 • Сретение на Господа Исуса Христа

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 15. 02. 2023 година, денот кога го прославуваме празникот Сретение на Господа Исуса Христа, во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Верниот народ се причести со светите тајни. Во својата беседа Митрополитот г. Јосиф истакна: ,,Денес е празникот Сретение, и си спомнуваме за средбата на Бог со човекот, на Спасителот на светот, Господ Исус Христос со старецот Симеон, како претставник на човечкиот род. Денеска прославуваме еден од дванаесетте големи празници, посветен на Сретението на нашиот Спасител Господ Исус Христос во Ерусалимскиот храм, односно, четириесеттиот ден од Неговото раѓање во Витлеемската пештера. Уште во Стариот завет, постоел закон, на четириесетиот ден по раѓањето младенецот заедно со својата мајка, да се претстават пред свештениците за да добијат очистување по раѓањето. Оваа традиција е сочувана и во новозаветната Црква, односно, денеска тоа е Големата молитва, кога, ...

  Comments: 0   View more...

 • Религијата во образованието - искуства и предизвици

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 16. 02. 2023 година, со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф се обрати на Тркалезната маса ,,Религијата во образованието - искуства и предизвици", организирана од фондацијата ,,Конрад Аденауер". На средбата присуствуваа Реис ул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, поглавар на ИВЗ, НВП. Скопскиот бискуп и Епарх струмичко-скопски, монс. д-р Киро Стојанов, поглавар на Католичка црква во РМ, д-р Емил Заев - претседател на Евангелско-методистичка црква, г-дин Пепо Леви - претседател на Еврејска заедница, пратеници од Собранието на Република Македонија, претставник од Министерството за образование и наука и верски експерти, кои разговараа за улогата на религијата во образовниот процес. Говорот на митрополитот г. Јосиф, кој го произнесе во име на Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, можете да го прочитате на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Божествена Литургија во Лешочкиот манастир

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  19.02.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протоереј Предраг Исаевски, ерејот Мартин Андоновски и ѓаконот Илија Деспотовски, отслужи Света Божествена Литургија во Лешочкиот манастир. - На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Во својата беседа митрополитот г.Јосиф меѓудругото нагласи: - Оваа недела вниманието на Црквата е свртено кон Евангелието за Судот Божји (Мт. 25, 31-46) на кој што недостигот на дела на љубов ќе нѐ покаже виновни пред Бога.Ден претходно, во саботата си спомнуваме за сите претходно упокоени отци и браќа наши. Црквата си спомнува за сите упокоени од Адама до денес, кои на Бога Му служеле верно, отци и браќа наши, и за сите наши ближни и роднини, за секој човек. Црквата проси за сите нив добар одговор на Страшниот Суд, и радосно добивање на десната страна од Него, за оние кои се покажале достојни за Царството Негово. Црквата Божја, меѓу другото, ни припомнува и за Второто, славно Христово доаѓање на земјата и за Неговиот последен, неподмитлив суд на секоја душа ...

  Comments: 0   View more...

 • Oдбележување на 79 години од загинувањето на Народниот Херој...

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 23.02.2023 година на покана на командантот на 3 пешадиски баталјон потполковник Игор Станковски во касарната "НХ Кузман Јосифовски - Питу" Тетово, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф присуствуваше на одбележување на 79 години од загинувањето на Народниот Херој Кузман Јосифовски - ...

  Comments: 0   View more...

 • ВОДОКРСТ

  Posted 2023-01-20 08:50:51 by: Сард

  18.01.2023 ВОДОКРСТ ,Во храмот Пресвета Богородица -Тетово,митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше Царски часови, Вечерна со Василиева литургија на која  сослужуваа протоереј-ставрофор Томислав Јосифовски,протоереј-ставрофор Мирко Станковски, протоереј Предраг Исаевски,ереј Илија Сламков,ереј Велјанчо Огненовски.Верниот народ се причести со светите тајни.По светата литургија се изврши и голем Богојавленски водосвет.Во својата беседа митрополитот г.Јосиф меѓудругото истакна:Дојде и денот кога се осветуваат водите. И ние дојдовме во светиот храм посветен на Богомајката, на Пресветата Богородица – овде во Тетово да присуствуваме на богослужението, на Царските часови и на Светата Василиева Литургија и секако на чинот на Големото осветување на водата.Денешниот празник во народот е познат како Водокрштение, Водокрст или Водопост. Водокрст доаѓа од крштевањето, односно осветувањето на водата, а Водопост поради тоа што се работи за пост. Овој празникот е востановен во спомен на кршетението на луѓето кои го примиле ...

  Comments: 0   View more...

 • Bтор ден Божик

  Posted 2023-01-20 08:50:51 by: Сард

  На втор ден Божик, кога се чествува и Собор на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на свештенство од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот ...

  Comments: 0   View more...

 • Прием во Лешочкиот манастир

  Posted 2023-01-20 08:50:51 by: Сард

  Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во Лешочкиот манастир го прими д-р Билал Касами градоначалник на општина Тетово. Градоначалникот и претседателот на Советот на општина Тетово г.Бесар Дурмиши упатија честитка до митрополитот и до сите христијани за големиот верски празник Божиќ. На приемот присуствуваше и кординаторот на советничка група на ОК Вмро-Дпмне -Тетово г. Ангел ...

  Comments: 0   View more...

 • Празничен прием по повод Божикните празници и именденот на А...

  Posted 2023-01-20 08:50:51 by: Сард

  08.01.2023 Во Архиепископскиот соборен храм ,, Свети Климент Охридски"- Скопје, Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф присуствуваше на празничен прием по повод Божикните празници и именденот на Архиепископот охридски и македонски г.г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Обрезанието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос

  Posted 2023-01-20 08:50:51 by: Сард

  На 14.01.2023 г., кога  го празнувавме Обрезанието на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, светиот Василиј Велики,како и почетокот на Новата година, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф отслужи Света Божествена Василиева Литургија во соборниот храм св.Кирил и Методиј-Тетиво. - После Божествената Литургијата, беше отслужен молебен за благослов на предстојната Нова Година, благодарејќи му на Бога за сите дарови, кои секојдневно ни ги дава. - Митрополитот г.Јосиф во својата беседа меѓудругото нагласи: - Денес, браќа и сестри, ние го славиме, исповедаме и величаме Троичниот Бог, благодарејќи Му за овој троен празник т.е. Неговото Обрезание по тело, празникот на Свети Василиј Велики, Архиепископот на Кесарија Кападокиска, на кого денес споменот му го празнуваме и чија Божествена Литургија ја служиме, како и прославувањето на Новата црковна година според нашиот древен јулиански календар.Новата година е дар Божји, дар на Неговата љубов и милосрдие. Господ ни ја дава новата година чиста и неизвалкана, а во нејзиниот тек, можно е сè да не ...

  Comments: 0   View more...