ПорталМК - Премин »

 • Митрополит Струмички Наум: СЛОВО ЗА ФАРИСЕИТЕ

  Posted 2023-07-03 09:32:53 by: Сард

  Во тоа време, една сабота, Исус минуваше преку нивјето, а учениците Негови огладнеа, па почнаа да кинат класје и да јадат. Фарисеите, штом го видоа тоа, Му рекоа: „Ете, учениците Твои прават што не треба да се прави во сабота“. А Он им рече: „Не сте ли читале што направи Давид, кога самиот тој огладне и оние што беа со ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископ Јован Максимович – Битолски, Шангајски и Санфранциски

  Posted 2023-07-03 09:21:51 by: Сард

  Крајот на светот не значи уништување на светот, туку негово преобразување... Ќе се огласат Архангелските труби. Тие ќе одзвонуваат во душите и совеста! Сè тогаш ќе ѝ биде јасно на човечката совест... Тој оган ќе се запали во секој човек: Гледајќи го Крстот, едниот ќе се радува, а другиот ќе падне во очај. Така луѓето ќе бидат разделени за миг. Само внатрешната состојба на душата на ...

  Comments: 0   View more...

 • БИТКА ЗА ДУШАТА!!!

  Posted 2023-07-03 09:18:57 by: Сард

  Доцна вечерта, еден човек умира на креветот во својата куќа. Тој беше напреднат во години, но не можеше да каже за себе дека соодветно се подготвил за смртта: предоцна сфати дека патот до вечноста започнува од раѓањето, а не на прагот на смртта ...И така неговата душа страдаше и ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Наум Охридски Чудотворец

  Posted 2023-07-03 04:20:42 by: Сард

  Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум патуваше во Рим, каде што се прослави со чудотворна моќ и со голема ученост. Знаеше многу јазици. Со помош на царот Борис Михаил, по враќањето од Рим тие се населија на бреговите на Охридското Езеро. Додека Свети Климент дејствуваше како епископ во Охрид, дотогаш Свети Наум основаше манастир на јужниот брег на ...

  Comments: 0   View more...

 • ПРЕПОДОБЕН И БОГОНОСЕН ОТЕЦ НАШ НАУМ ОХРИДСКИ ЧУДОТВОРЕЦ (03.07.2021)

  Posted 2023-07-03 04:00:00 by: Сард

  Јасен проповедник на Евангелието во Македонија си бил, себлажени, и во секоја човечка душа си ја вложил љубовта Христова. Затоа, откако ги протера сите прелестни собранија, православните ги научи верно да ѝ се поклонуваат на Троица несоздаденаː на беспочетниот Отец и Родител; на собеспочетниот Син; и на Светиот Дух Кој непосредно произлегува од Отецот, како од единствен извор на едното пресуштествено просто ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Луѓето се подготвени да променат сѐ, освен себе (02.07.2021)

  Posted 2023-07-02 19:41:22 by: Сард

  Бог ни има сѐ дадено – и постоење и живот; и толку многу постојано ни дава, што сѐ околу нас е дар Божји, и просто е неописливо. Само ние сме духовно слепи. Вообичаено, очите ни се отвораат – на ниво на душевност, кога ќе се соочиме со смртта. Давањето ни ги отвора ...

  Comments: 0   View more...

 • Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција (29.06.2023 18:07))

  Posted 2023-07-02 15:24:26 by: Сард

  Со благослов на Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на 29.6.2023 година, во Архиепископскиот Соборен храм „Свети Климент Охридски“ – Скопје, по завршувањето на Вечерната богослужба и на Молебниот канон кон Пресвета Богородица, ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на св. Христов преподобен Наум Охридски 20 јуни / 3 јули 2021

  Posted 2023-07-02 13:00:20 by: Сард

  Соединувајќи се со Христа, си го оставил светот, живеејќи по Дух, телото си го распнал, преблажени Науме.   Си се стремел како апостолите да се ...

  Comments: 0   View more...

 • Што точно бараш од Бога? Мислиш ли дека Бог ќе ги чуе твоите молитви?

  Posted 2023-07-02 06:23:33 by: Сард

  И целиот ден му поминуваше низ глава: принудното слетување на авионот, губењето на интернет во автомобилот, погрешното вртење. Сето ова се случило не само затоа што Бог ја слушнал нејзината молитва да и помогне, туку и тој лично да добие шанса да го напушти материјалниот свет, да свати дека Бог постои и да им помогне на луѓето кои немаат ништо друго освен МОЛИТВА и цврста ВЕРА и ВЕРБА ВО ...

  Comments: 0   View more...

 • Шаптаји Бесмртника – Јуродива Стела

  Posted 2023-07-02 06:03:07 by: Сард

  Упознала сам Стелу лета 1979. у фабрици чоколаде. Била је обичан радник; радила доста предано, више од 9 сати сваки дан. Сви су је искоришћавали, сви су јој наређивали, и она би без поговора одмах послушала, и увек са осмехом. Стела – овамо! Стела – тамо! Послодавцу је била врло драга зато што је била вредна и ...

  Comments: 0   View more...

 • Старец Пајсиј Светогорец: Само во семејствата во кои се живее по Бога, луѓето живеат добро

  Posted 2023-05-31 04:32:50 by: Сард

  Единствена животна вредност е семејството. Кога ќе пропадне семејството ќе пропадне се, и свештенството и монаштвото, ќе пропадне светот.Бескрајни се маките и тешкотиите на светот. Едно сеопшто распаѓање на цели семејства. Повеќето од домовите се полни со ...

  Comments: 0   View more...

 • Распоред на Богослужби во манастирот свети Илија - Чардак с.Мирковци од 01 јуни до 11 јуни

  Posted 2023-05-29 23:30:12 by: Сард

  ✥✥✥ 01 Јуни (Четврток) Светиот свештеномаченик Патрикиј, епископ Бруски, со тројцата презвитери: Акакиј, Меандар и Полиен.Света Божествена Литургија од 08:00 часот ✥✥✥✥✥✥ 03 Јуни (Сабота) Светиот цар Константин и Светата царица Елена ( ...

  Comments: 0   View more...

 • ТОЛКУ ЛИ Е ВАЖНА НЕДЕЛНАТА СВЕТА ЛИТУРГИЈА?

  Posted 2023-05-29 23:09:11 by: Сард

  Верниците и оние кои не веруваат доаѓаат во храмот, палат свеќи, се молат, плачат, но кога ќе им пријде свештено лице и ќе ги покани да присуствуваат на богослужбата за да се ‘’потопат’’ во таа нова за нив мистична реалност, тие изрично одбиваат или поради некоја причина ја отфрлаат оваа понуда. Ова не само што е тажно, туку е и за осуда, бидејќи ...

  Comments: 0   View more...

 • Прва изложба на фотографии на отец Гаврил „Во мир и тишина“, во организација на Фондација Елеуса

  Posted 2023-05-28 04:44:51 by: Сард

  Благодарност до отец Гаврил кој одлучи циклусот „Фотографски записи на еден монах“ да го отстапи на нашата Фондација, а средствата собрани од продажбата на фотографиите да бидат наменети за помош на Детското одделение при Општата болница во ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Гаврил Епископ Велички: Молитвата е прва и најважна работа

  Posted 2023-05-28 04:14:45 by: Сард

  Молитвата ги заменува сите разоноди, сите потреби – сѐ она без кое обичниот човек не би можел да живее. Почиста, побезгрешна и посвета работа од молитвата нема. Кратките одмори од молитвата (треба да) претставуваат богомислие, созерцание, испитување на Божјата волја и преиспитување на својата совест. Монахот за молитвата жртвува сѐ, а молитвата не ја жртвува за ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

  Posted 2023-05-28 03:26:25 by: Сард

  Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост на умот? Обично субјективно гледиште, кое може да биде и многу ретроградно и разградувачко во црковната заедница; и ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светиот преподобен слуга Христов Пахомиј Велики (28.05.2018)

  Posted 2023-05-27 23:07:16 by: Сард

  Пахомие, велики оче преподобен,за демоните капијо несоборлива,моли се о ти преполн саду на благодатта,за нас и сите оние за кои ти беше јавено, дека ќе ослабиме,за монасите, за христијаните, и оние кои талкаат во ...

  Comments: 0   View more...

 • СТРАВОТ ГО РАЃА НАЈГОЛЕМИОТ НЕУСПЕХ

  Posted 2023-05-27 23:06:00 by: Сард

  Затоа и се каеме, затоа и се исповедаме и бараме прошка, затоа што се надеваме. Се надеваме на Неговата милост, која го постави разбојникот прв во Рајот, која ја направи блудницата преподобна подвижничка, која го направи гонителот на христијаните првоврховен апостол, која го направи митарот - евангелист, која го прави секој човек богочовек по ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

  Posted 2023-05-27 22:46:40 by: Сард

  Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше со раката и ќе речеше: „Е па, тоа не е ништо!“, и навистина, целата тежина што ја имав, па и самиот проблем, беа однесувани како со рака. Толкава моќ имаше неговиот збор над демонските сили и над нашите немоќи. Кога некогаш си размислувам за отец Гаврил, би рекол дека ништо не ни објаснуваше, а сите наши проблеми веднаш ги ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Гаврил Велички - Патиштата што водат кон Бога... (24.05.2016)

  Posted 2023-05-27 20:20:37 by: Сард

  Па поради тоа, молитвата кон Бога претставува не само леб на душата, туку нешто повеќе од тоа – нејзин живот. А Бог, Кој ги знае и гледа нашите потреби и желби, ќе направи она што секој татко би го направил за своето добро и послушно дете, зашто Бог е Татко на татковците. Татко на ...

  Comments: 0   View more...

 • Светоотечка ризница - Преподобен Гаврил Велички (27.05.2023)

  Posted 2023-05-27 20:16:33 by: Сард

  Ако од нашите сили зависи сознанието на духовниот свет и Бога, ние би останале совршени незнајковци во тој поглед. И на тој начин, би биле одвоени и отфрлени на оваа земја без Бога, далеку од Него и од Неговата помош и утеха. Но, за среќа, тоа не е случај со нас. Бог знае дека ние не ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Гаврил Велички (житие)

  Posted 2023-05-27 20:04:10 by: Сард

  Никогаш не му давал одмор на своето тело – речиси никогаш не спиел, а и кога спиел, секогаш лежел на земја или на тврда рогозина. Иако многу строго постел и бил многу слаб, поседувал голема виталност и енергија. Редовно ги служел сите богослужби во манастирот и непрестајно се трудел во подвигот на умно-срдечната молитва. Тишината и самотијата биле негови постојани сотрудници, затоа и често ги ...

  Comments: 0   View more...

 • Старец Гаврил Светогорец, Епископ Велички: Бескрајна е Божјата благост кон луѓето

  Posted 2023-05-27 14:52:43 by: Сард

  Он нас нè љуби силно, бидејќи сме Негов род. Иако ние секој час се откажуваме од Бога, Он лесно не се одрекнува од нас. Но сепак Му е помило кога луѓето нарочно Му се обрнуваат. Он во вревата на градовите тешко да ги слуша и онака срамежливите, без срце и со половина уста изговорени студени зборови на нашите автоматски молитви. Дури во тишина на осаменоста Бог се впушта во дијалог со ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светиот маченик Христов Исидор Хиоски 14 мај / 27 мај 2023

  Posted 2023-05-26 12:40:41 by: Сард

  Радувај се Исидоре свети мачениче,кој Божјата волја во срцето, и умот свој ја укотви, животот во рацете Христови го положи,за нас застапи се свет војниче,кои денес го празнуваме светиот твој ...

  Comments: 0   View more...