МПЦ-ОА - Кумановско Осоговска Епархија »

 • Преподобен Наум Охридски

  Posted 2023-07-03 14:05:44 by: Сард

  На 03.07.2023 година, Света Божествена Литургија на празникот на Свети Наум Охридски Чудотворец, со молитвено учество на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Четврта недела по Педесетница

  Posted 2023-07-02 10:08:27 by: Сард

  На 02.07.2023 година, во Четвртата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во храмот на света Петка во Куманово. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Сенароден собир

  Posted 2023-06-26 20:02:11 by: Сард

  Comments: 0   View more...

 • СООПШТЕНИЕ од Кумановско-осоговската епархија (КОЕ) за привремена поделба и менување на границите на КОЕ

  Posted 2023-06-26 12:30:49 by: Сард

  со Одлука на Епархиското собрание на КОЕ, арх. бр. 122/23 од 21.4.2023 год., КОЕ се поделува, при што таа отстапува дел од своето канонско подрачје (јурисдикција), а со цел да се основа ново... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Трета недела по Педесетница

  Posted 2023-06-25 10:33:04 by: Сард

  На 25.06.2023 година, во третата недела по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Мина во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Втора недела по Педесетница

  Posted 2023-06-18 10:08:00 by: Сард

  На 18.06.2023 година, во втората недела по Педесетницa, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во храмот на Света Троица во Куманово.  На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за Недела втора по Педесетница

  Posted 2023-06-17 18:48:47 by: Сард

  На 17.06.2023 година, Недела втора по Педесетница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, служеше Воскресна вечерна богослужба во храмот на света Троица во ...

  Comments: 0   View more...

 • Прва недела по Педесетница

  Posted 2023-06-11 08:44:05 by: Сард

  На 11.06.2023 година, во првата недела по Педесетница (Недела на Сите Светии), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Мина во Куманово. На Светата Литургија, верниот... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за Неделата на Сите светии

  Posted 2023-06-11 06:58:12 by: Сард

  На 10.06.2023 година, Неделата на Сите светии, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, служеше Воскресна вечерна богослужба во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во ...

  Comments: 0   View more...

 • 10 годишен помен за блаженоупокоениот митрополит Кирил

  Posted 2023-06-11 06:50:18 by: Сард

  На 10.06.2023 год., во манастирот на св. великомаченик Георгиј во с. Дељадровце, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше заупокоена Литургија. По завршувањето на литургијата, митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, заедно со митрополитот Европски г.Пимен, митрополитот... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Светите Отци од I Вселенски Собор

  Posted 2023-05-29 14:57:59 by: Сард

  На 28.05.2023 година, во Неделата на св. Отци од I Вселенски собор, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение Христово – Спасовден

  Posted 2023-05-25 20:21:47 by: Сард

  На 25.05.2023 година, кога го прославуваме Вознесението Христово – Спасовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Епископот Стобиски г. Јаков, служеше Света Литургија во храмот... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот Вознесение Христово – Спасовден

  Posted 2023-05-24 19:51:11 by: Сард

  На 24.05.2023 година, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба за празникот на Вознесението Христово – Спасовден, во храмот „Вознесение Христово“, во нас. Долно Којнаре, Куманово. ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети рамноапостолни Кирил и Методиј, сесловенски просветители

  Posted 2023-05-24 08:47:38 by: Сард

  На 24.05. 2023 година, кога Црквата го слави споменот на светите рамноапостолни и сесловенски просветители Методиј и Кирил, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Јоаким Крчовски

  Posted 2023-05-23 18:49:34 by: Сард

  На 23.05.2023 год., кога црквата го слави споменот на преподобниот Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот г. Јосиф,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за преподобен Јоаким Крчовски

  Posted 2023-05-23 04:17:13 by: Сард

  На 22.05.2023 год., кога го славиме споменот на преподобниот Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски

  Posted 2023-05-22 11:22:03 by: Сард

  На 22 мај 2023 година, кога Црквата го слави Преносот на моштите на свети Николај Мирликијски во Бари, во храмот на свети Никола во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за пренос на моштите на свети Николај Мирликијски

  Posted 2023-05-22 04:35:42 by: Сард

  На 21.05. 2023 година,  кога го славиме преносот на моштите на Архиепископот Мирликијски, светиот Николај Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во Митрополитскиот соборен храм на свети Никола во ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на слепиот

  Posted 2023-05-21 09:18:27 by: Сард

  На 21.05.2023 год., во шеста недела по Пасха, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Света Троица во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Самарјанката

  Posted 2023-05-14 11:54:30 by: Сард

  На 14.05.2023 год.,  Недела на Самарјанката, Неговото Високопреосвештенство Mитрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм на Свети Никола во Куманово. На Литургијата, на Неговото Високопреосвештенство му сослужуваа Намесникот на Кривопаланечкото... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Oсветување на Крст во с. Табановце

  Posted 2023-05-07 07:23:22 by: Сард

  На 06.05.2023 год., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј изврши осветување на Крст во с. Табановце, Куманово. Крстот е изграден со средства од месното население на с. ...

  Comments: 0   View more...

 • Источен Петок – Балаклија

  Posted 2023-04-21 10:24:02 by: Сард

  На 21.04.2023 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна за Источен Петок – Балаклија

  Posted 2023-04-20 18:37:06 by: Сард

  На 20 април 2023 година (четврток од Светлата седмица), во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово (трет ден)

  Posted 2023-04-18 09:59:58 by: Сард

  На 18 април 2023 година (вторник од Светлата седмица), во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово (втор ден)

  Posted 2023-04-18 09:53:22 by: Сард

  На 17 април 2023 година (понеделник од Светлата седмица) во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...