†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • 3 седмица по Педесетница

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  25.06.2023 Во Трета недела по Педесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со протоереј-ставрофор Марјанчо Мадевски, протоереј Александар Јанкоски и ѓакон Славче Ѓорѓески богослужеше света Литургија во Соборниот храм Пресвета Богородица-Гостивар. На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Во својата проповед митрополитот г.Јосиф говорејќи за светата тајна брак меѓу другото истакна:Господ Исус Христос ги потсетува Евреите дека во почетокот Бог ги создаде машко и женско за двајцата да бидат заедно и едно. Тоа е природно, мажот и жената, машкото и женското да ги остават своите родители во свое време, да се прилепат еден кон друг и двајцата да бидат едно.Самиот Господ Исус Хрис­тос, со Своето присуство на свадбата во Кана Галилејска, го благословил бракот, па со тоа и оваа форма на човечкиот жи­вот ја соединил со Своето Тело – Црквата.Светата Тајна брак ја издигнува врската меѓу мажот и жената над телесното, над блудот. Никој да не се сомнева во тоа дека после денот на раѓањето и ...

  Comments: 0   View more...

 • СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОН...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОНОТ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ СЕНАРОДЕН СОБИР ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И ЗАКОНОТ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ     ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манас...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  26.06.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир го прими проф.д-р Бранислав Светозаревиќ  познат историчар и архивист. Во оваа прилика ценетиот гостин му поклони на митрополитот вредена литература со важни историски податоци за Лешочкиот ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на храмовите во изградба

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  На 30.06.2023 година, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф заедно со ктиторите и црковните одбори ги посети храмовите во изградба Преображение н. Циглана-Гостивар, Св. Климент Охридски с. Пожаране-Гостивар и храмот Успение на Пресвета Богородица с. Леуново -Маврово, даде благослов за понатамошните архитектонско-градежни и урбанистички фази коишто се неопходни за продолжување на изградба на овие велелепни ...

  Comments: 0   View more...

 • Четвртата недела по Педесетница  во Соборниот храм „св. Кири...

  Posted 2023-07-03 14:49:16 by: Сард

  02.07.2023 Четвртата недела по Педесетница  во Соборниот храм „св. Кирил и Методиј“ - Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во сослужение на протоереј Предраг Исаевски,протоереј Александар Стојановски,ереј Велјанчо Огненовски и ѓакон Илија Деспотовски. На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот г. Јосиф се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа на која меѓу другото истакна: Во денешното евангелско четиво слушнавме од читањето од ѓаконот како Господ Исус Христос го излекувал слугата на римскиот стотник, односно капетан. Овој благороден капетан Го молел Господа Христа да го излекува неговиот слуга којшто бил на смртна постела. Господ Христос му одговорил: „Ќе дојдам и ќе го излекувам" (Мт. 8, 7). Тогаш, капетанот паднал пред нозете Христови и Му рекол: „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; но кажи само збор и слугата ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-07-03 14:48:23 by: Сард

  Почитувани верни чеда на Дебарско-кичевската епархија, во прилог Ви го пренесуваме оригиналното Соопштение од светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија од редовната седница одржана на 20 јуни 2023 ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-07-03 14:48:23 by: Сард

  „Како доволно да го овенчам со пофалби божествениот Еразмо кој, исполнет со мудрост, не искусил осквернение. Но, бидејќи ја имам силата на зборовите, ќе речам: Колку што сонцето ја оживотворува вселената со светлите зраци, толку богоносецот ја просветли околината со безбројни чудотворства. Откако го заврши патот на своето мачеништво, наредува да викаме: Господи, слава Ти!“ (икос на Утрена на св. Еразмо Охридски). И оваа година свештенството и верниот народ од нашата Епархија торжествено го прославија споменот на светиот свештеномаченик Еразмо Охридски Чудотворец, кој засветли на нашите простори уште на почетокот на ширењето на христијанството, во време кога христијаните беа гонети заради името Христово. И иако се поминати речиси седумнаесет векови од неговата мисија и неговото преселување кај Бога, споменот на Божјиот светија ниту избледнал ниту, пак, ќе исчезне од срцата и душите на оние кои постојано го молат за неговото застапништво и чудотворство. Празнувањето на нашиот Охридски сакан богоносец започна на 14 јуни 2023 година, во манастирот „Св. Еразмо Охридски“ в Охрид, ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-07-03 14:48:23 by: Сард

  Почитувани верни чеда на нашата Епархија, во прилог Ви испраќаме Соопштение по повод празникот на светиот Еразмо Охридски Чудотворец, а поради променетиот пристап до манастирот „Св. Еразмо ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-07-03 14:48:23 by: Сард

  „Мироносиците, кои стоеја пред гробот на Животодавецот, Господа бесмртниот Го бараа меѓу мртвите и, кога од ангелот ја примија радосната вест, на апостолите им јавија дека воскресна Христос Бог, Кој на светот му дарува милост голема“ (ипакој на Утрена во Неделата на сите светии).   На 11.06.2023 година, во Неделата по Педесетница, посветена на сите светии, во манастирот „Сите светии“ („Си свети“) во с. Лешани, Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Александар Димоски, еромонахот Вартоломеј, свештеникот Драган Шуминоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-07-03 14:48:23 by: Сард

  „Преку пророците ни го навести патот на спасението, а преку апостолите ни засветли благодатта на Твојот Дух, наш Спасителу, зашто Ти си Бог од вечноста, Ти остануваш тоа и потоа, и Ти си нашиот Бог во вековите“ (хвалитна стихира на утрена во Понеделник на Светиот Дух). На 05.06.2023 година, се наврши една година од радосниот момент кога нашата света Македонска православна црква - Охридска архиепископија, по долги години борба за враќање на својата автокефалност, го прими Томосот за автокефалност од Српската правславна црква во храмот „Св. Архангел Михаил“ во Белград, Србија. И ете, Господ повторно и секогаш промислува, токму оваа годишница да биде на денот кога го славиме Светиот Дух - Животворецот, Кој се движи и оживотворува, и Кој ја држи Црквата во единство, едномислие и еднодушност. Тоа едномислие и еднодушност силно одекнаа минатата година на овој ден, но и денеска, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, каде што сите архиереи, свештенослужителите од двете Цркви, и сиот верен народ, силно го почувствуваа тој Животворен Дух, Кој сите ги прави едно тело чија глава е Христос ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  На празникот на Слегувањето на Светиот Дух ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  Во Неделата на сите ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  Соопштение (20.06.2023 14:38) Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница во пленарен (полн) состав, одржана на 20 јуни 2023 година, разгледа повеќе прашања и настани поврзани со актуелниот црковен живот, при што ги усвои годишните епархиски извештаи, како во Татковината, така и во дијаспората, и ја проследи дејноста на црковните воспитно-образовни институции при што се распиша и конкурс за уписи на студенти на Православниот богословски факултет и средното богословско училиште.             Светиот Синод на МПЦ – ОА, по канонскиот отпуст на архијереите г. Јован, г. Јоаким, г. Марко и г. Давид од Соборот на СПЦ ги прифати во своја канонска јурисдикција и им ги определи следните епархии и задолженија: – За Крушевско-демирхисарската епархија го назначи Митрополитот г. Јован, со титула Митрополит Крушевско-демирхисарски; – За Дељадровско-илинденската епархија го назначи Епископот г. Јоаким, со титула Епископ Дељадровско-илинденски; – За Делчевско-каменичката епархија го ...

  Comments: 0   View more...

 • Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција (29.06.2023 18:07) Со благослов на Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на 29.6.2023 година, во Архиепископскиот Соборен храм „Свети Климент Охридски“ – Скопје, по завршувањето на Вечерната богослужба и на Молебниот канон кон Пресвета Богородица, се одржа сенароден собир против содржината на двата закона: за родова еднаквост и за матична евиденција. На овој масовен собир, народот едногласно и категорично се спротивстави на овие закони и на нивното имплементирање. Следствено, истиот помина во мирна и достоинствена атмосфера.   ...

  Comments: 0   View more...

 • АКО ОПСТОИМЕ ‒ ЌЕ ПОСТОИМЕ

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  СТЕФАН, Архиепископ Охридски и ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (25.06.2023 17:54) Денес, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Божествена Литургија манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                                        ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2023-07-03 14:48:16 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (18.06.2023 20:06) Денес, во втората недела по Педесетница, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                               ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Наум Охридски

  Posted 2023-07-03 14:34:10 by: Сард

  Свети Наум Охридски    На денот на кој го чествуваме свети Наум Охридски, во параклисот „Св. Гаврил Велички“ во Велес, се отслужи архиерејска Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Присутните верници молитвено му се поклонија на големиот македонски светител, а потоа се причестија со Светите Христови дарови. Преподобен Наум Охридски Чудотворец Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум патуваше во Рим, каде што се прослави со чудотворна моќ и со голема ученост. Знаеше многу јазици. Со помош на царот Борис Михаил, по враќањето од Рим тие се населија на бреговите на Охридското Езеро. Додека Свети Климент дејствуваше како епископ во Охрид, дотогаш Свети Наум основаше манастир на јужниот брег на езерото. Тој манастир и денес го краси брегот како што и името на Свети Наум ја краси историјата на словенското христијанство и низ вековите беше извор на чудотворна сила и засолниште за болните и за неволните. ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Божествена Литургија во Богданци

  Posted 2023-07-03 14:34:10 by: Сард

  Света Божествена Литургија во Богданци    Во втората Недела по Педесетница, на 18.06.2023 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенослужители од гевгелиското архиерејско намесништво на Повардарската епархија, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Атанасиј Велики“ во ...

  Comments: 0   View more...

 • Трета недела по Педесетница

  Posted 2023-07-03 14:34:10 by: Сард

  Трета недела по Педесетница    Во третата Недела по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. ...

  Comments: 0   View more...

 • Сенароден собир во Скопје

  Posted 2023-07-03 14:34:10 by: Сард

  Сенароден собир во Скопје   Со благослов на Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на 29.6.2023 година, во Архиепископскиот Соборен храм „Свети Климент Охридски“ – Скопје, по завршувањето на Вечерната богослужба и на Молебниот канон кон Пресвета Богородица, се одржа сенароден собир против содржината на Законите за родова еднаквост и за матична евиденција. На овој масовен собир, народот едногласно и категорично се спротивстави на овие закони и на нивното имплементирање. Собирот помина во мирна и достоинствена атмосфера.  ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Наум Охридски

  Posted 2023-07-03 14:05:44 by: Сард

  На 03.07.2023 година, Света Божествена Литургија на празникот на Свети Наум Охридски Чудотворец, со молитвено учество на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. ...

  Comments: 0   View more...